Jakie filtry stosuje się w maszynach budowlanych?


Proces tworzenia, a następnie ulepszania maszyn budowlanych był prawdziwą rewolucją. Te wielozadaniowe pojazdy wykonują przecież pracę, której nie sprostałby człowiek lub która pochłonęłaby dużo więcej czasu i sił. Ich wynalezienie otworzyło przed nami zupełnie nowe możliwości, które wykorzystujemy także obecnie. Oczywiście każda z maszyn to konstrukcja połączonych ze sobą w odpowiedni sposób elementów. Aby całość działała sprawnie i zgodnie z założeniami, konieczna jest dbałość o wszystkie części składowe. Istotnym elementem są m.in. różnego rodzaju filtry. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Czym się one charakteryzują? I gdzie znaleźć produkty o wysokiej jakości?

Filtry w maszynach budowlanych - charakterystyka i zastosowanie

Dlaczego filtry są tak ważnym elementem każdej maszyny budowlanej? Przede wszystkim dlatego, że wykazują doskonałe właściwości oczyszczające, konieczne do zachowania sprawności całej konstrukcji. Należy bowiem podkreślić, że wszelkie, nawet bardzo małe zanieczyszczenia mają wpływ na działanie maszyny, a ich obecność przyczynia się do zmniejszenia efektywności lub całkowitego zniszczenia podzespołów. Zagrożenie to jest realne szczególnie  w warunkach trudnych, gdzie piasek i inne zanieczyszczenia są stałym elementem towarzyszącym - a w takich właśnie warunkach działają maszyny budowlane.

Kluczowe znaczenie ma więc systematyczne sprawdzanie i wymienianie poszczególnych filtrów. Dokonując takich modyfikacji powinniśmy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł, ponieważ dobranie właściwego elementu nie jest sprawą prostą. Konieczne jest bowiem nie tylko sprawdzenie marki i rodzaju urządzenia, ale także skontrolowanie efektywności współdziałania w danym połączeniu. Pamiętajmy, że jedynie używanie właściwego filtra, dostosowanego do danej maszyny, pozwoli uniknąć kosztownych napraw układu paliwowego lub hydraulicznego, a przy tym przedłuży bezawaryjność i żywotność maszyny.

Jakie filtry wyróżniamy?

W zależności od rodzaju maszyny i jej przeznaczenia, stosowane są różne rodzaje filtrów. Niektóre z nich to: filtry powietrza, filtry oleju silnikowego, filtry paliwa, filtry oleju, filtry układu hydraulicznego, filtry separatory, a także filtry kabinowe. Oczywiście na tym lista się nie kończy. W wielu konstrukcjach wykorzystywane są także inne, bardziej zaawansowane rozwiązania dedykowane do specjalistycznych podzespołów.

Wspomniane filtry są wykorzystywane m.in. w maszynach takich jak ładowarki, spycharki, koparki, równiarki, walce, wozidła, agregaty, ciągniki, dźwigi, czy zagęszczarki.

Do najczęściej spotykanych rozwiązań należą:

  • filtry oleju silnikowego, inaczej filtry olejowe, czyli elementy układu smarowania silnika funkcjonujące jako stałe filtrowanie oleju; ich rolą jest filtrowanie zanieczyszczeń z układu smarowania silnika maszyny,
  • filtry paliwa (filtry paliwowe), czyli elementy funkcjonujące jako zapora dla zanieczyszczeń mogących trafić do paliwa,
  • filtry powietrza (filtry powietrzne), w tym filtry kabinowe i elementy układu dolotowego silnika maszyny; wykorzystywane są w maszynach budowlanych, drogowych czy wózkach widłowych; ich wykorzystanie zwiększa komfort pracy i wspiera koncentrację kierowcy,
  • filtry hydrauliki (filtry hydrauliczne), czyli elementy filtrujące olej hydrauliczny w układzie hydraulicznym maszyn urządzeń.

Nasza oferta

Jeśli posiadasz maszyny budowlane i chcesz zadbać o ich stan techniczny, skorzystaj z naszej oferty. Jako firma z doświadczeniem posiadamy elementy do maszyn budowlanych, wózków widłowych, sprężarek, samochodów ciężarowych i osobowych oraz drobnego sprzętu budowlanego. Zdobyta przez nas fachowa wiedza oraz stworzona komputerowa baza danych pozwalają sprawnie odpowiedzieć na wszelkie Twoje pytania i dobrać rozwiązanie dopasowane do aktualnych potrzeb. 

Jesteśmy regionalnym przedstawicielem wielu renomowanych firm, takich jak Baldwin, SF-Filter, PZL Sędziszów oraz Exmot. Oferujemy także filtry do maszyn budowlanych takich marek jak: Fleetguard, Argo, Hydac i Pall. Nasze rozwiązania są dopasowane głównie do potrzeb samochodów osobowych i dostawczych, samochodów ciężarowych i autobusów, ładowarek, koparek, spychaczy i dźwigów, wózków widłowych - spalinowych i gazowych, sprężarek powietrza i silników stacjonarnych, ciągników rolniczych i kombajnów, jednostek pływających, układów hydraulicznych, klimatyzacji i wentylacji.