Które części do maszyn budowlanych podlegają najszybszemu zużyciu?


Dziś maszyny budowlane są obecne nie tylko podczas stawiania wielkich obiektów przemysłowych, robotach drogowych, ale także podczas stawiania domów jednorodzinnych. Choć zostały one stworzone z myślą o używaniu ich w trudnych warunkach, to jednak jak każde maszyny tak i te ulegają okresowym zużyciom części eksploatacyjnych. O jakie podzespoły i części warto szczególnie dbać?

Dlaczego części do maszyn ulegają naturalnemu zużyciu?

Wykorzystanie maszyn budowlanych w trudnych warunkach pracy, wystawienie na czynniki atmosferyczne takie działanie skrajnie wysokich i niskich temperatur, opady atmosferyczne, pył czy też kurz, wszystko to powoduje, że na częściach ruchomych wspomnianych pojazdów osadza się mnóstwo osadów, które pozostawione zwiększają napięcie, tarcie w układzie, co w połączeniu z dużym obciążeniem podczas prowadzenia robót sprzyja powstaniu różnej rangi usterkom. Dzieje się z nimi podobnie jak z maszynami rolniczymi. Podstawową kwestią zapobiegającą przerwom w pracy jest regularne wykonywanie przeglądów i konserwacji.

Jakie elementy konstrukcyjne wymagają częstej wymiany?

Spośród najczęściej zgłaszanych elementów konstrukcyjnych maszyn budowlanych wymagających napraw czy też wymiany ze względu na naturalne ich zużycie wymienić należy oczywiście filtry i olej. Jest to ważne z jednego prostego powodu — pozwoli to na zmniejszenie tarcia i tym samym osłonę części roboczych opartych głównie na pneumatyce, której awaria nie należy do najtańszych.

 

Do najczęściej zużywających się elementów wspomnianego rodzaju pojazdów zaliczyć można części hydrauliki siłowej, układu jezdnego i osprzęt roboczy. W pierwszej kategorii usterek często zdarzają się uszkodzenia pompy hydraulicznej, zużycie tłoczysk. Idąc dalej naturalnemu zużyciu podlegają  też cięgna i linki sterujące, układ hamulcowy, ale również rolki jezdne, sworznie, tuleje. Chcąc zachować sprawność maszyn trzeba wykonywać regularne przeglądy techniczne.