Wybór części do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?


Maszyny budowlane to urządzenia, które często są bardzo silnie eksploatowane i pracują na pełnych obrotach. Oczywiście właśnie w takim celu je tworzono, jednak nie są całkowicie niezniszczalne i niezawodne. Gdy dojdzie do awarii może pojawić się konieczność wymiany części. Wówczas pojawia się pytanie, czy stawiać na podzespoły oryginalne, czy może jednak zamienniki.

Jakie części wybrać? 

Jeśli do awarii dochodzi nagle, to znalezienie odpowiedniej części zamiennej może okazać się bardzo kłopotliwe. Pierwszą kwestią jest oczywiście dostępność, jednak często również dowiadujemy się, że podzespoły oryginalne są bardzo drogie. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że maszyna jest nam potrzebna i jej powrót na budowę powinien mieć miejsce jak najszybciej. Wówczas pojawia się pytanie, czy warto oszczędzić na częściach do sprzętu? Czy zastosowanie tańszych zamienników będzie bezpieczne? Najlepiej odwiedzić profesjonalny serwis maszyn budowlanych i podjąć decyzję wspólnie ze specjalistą. My również postaramy się podpowiedzieć.

Jeśli będziemy szukać informacji tylko u producenta maszyn, to z pewnością dowiemy się, że najlepsze są oryginalne i nic w tym dziwnego, bo to oni je wytwarzają i na nich zarabiają. Jeśli nasz sprzęt jest na gwarancji to zastosowanie zamiennika może sprawić, że tę gwarancję stracimy. Bardzo często użytkownicy decydują się na zastosowanie zamienników w swoich maszynach, gdyż pozwala to na znaczną oszczędność. 

Gdzie kupować części zamienne? 

Niezależnie od tego czy decydujemy się na oryginały, czy zamienniki, nie powinniśmy ich nabywać od osób prywatnych czy z przypadkowych i podejrzanych aukcji w sieci. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup zamienników w serwisie, gdzie nasza maszyna będzie naprawiana. Wówczas wiemy, że fachowcy odpowiednio dobiorą niezbędne dla nas rozwiązania i maszyna szybko wróci do pracy na budowie, co również będzie dla nas korzystne ekonomicznie, bo pozwoli na uniknięcie kosztownych przestojów. Dlatego warto od razu naprawiać i kontrolować regularnie stan maszyn.