Jak dbać o zagęszczarkę płytową? Serwis i konserwacja


Zagęszczarka to urządzenie służące do ubijania gruntu w celu wyrównania i utwardzenia powierzchni. Zagęszczarka przenosi drgania z maszyny na powierzchnię, co skutkuje wzmocnieniem i zagęszczaniem gruntu. Są to urządzenia wykorzystywane do prac związanych z przygotowaniem placu do robót budowlanych oraz budowy fundamentów i nawierzchni z kostki brukowej.

Zasady prawidłowej eksploatacji zagęszczarek płytowych

Zawsze pracę z zagęszczarką należy rozpocząć od sprawdzenia poziomu oleju w silniku i w razie konieczności uzupełnienia braków. Olej powinien być dostosowany do modelu i zgodny z zaleceniami producenta. Wymian oleju trzeba dokonywać cyklicznie, co 50 roboczogodzin, chyba że producent wydał inne zalecenia. Następny krok to sprawdzenie poziomu paliwa i przegląd najważniejszych podzespołów. Warto dokonać kontroli wizualnej zagęszczarki i ocenić czy wszystkie elementy są dokręcone oraz czy nie są widoczne wycieki.

Przy pierwszym włączeniu zagęszczarka powinna pracować przez 10 h na wolnych obrotach. W trakcie zagęszczania nie można operować sprzętem na półobrotach, ponieważ mogą powstać drgania rezonansowe skutkujące uszkodzeniem maszyny. Przy ubijaniu kostki brukowej konieczne jest zamontowanie elastomeru.

Serwis i konserwacja

Aby wydłużyć żywotność urządzenia, należy dokonywać regularnych serwisów. Zagęszczarkę należy czyścić po zakończonej pracy oraz sprawdzać stan techniczny podzespołów. Serwis zagęszczarek płytowych obejmuje między innymi naprężenie pasków klinowych co 50 roboczogodzin — paski należy wymienić, dopiero gdy się zużyją. Po 200 godzinach eksploatacji konieczna jest wymiana oleju w przekładni. Jeśli maszyna nie będzie używana dłużej niż przez 30 dni to trzeba opróżnić zbiornik paliwa i spuścić z silnika olej.