Blog

Co obejmuje serwis maszyn budowlanych?

Pierwszym aspektem serwisu maszyn budowlanych są przeglądy okresowe oraz naprawy awaryjne. Przeglądy okresowe polegają na regularnym sprawdzaniu stanu technicznego maszyn, wymianie zużytych części oraz konserwacji urządzeń. Naprawy awaryjne natomiast, wykonywane są w przypadku wystąpienia nagłych usterek lub awarii sprzętu. Profesjonalny serwis maszyn budowlanych powinien być w stanie szybko zdiagnozować problem i zapewnić odpowiednie wsparcie techniczne oraz części zamienne.

Na czym polega wytaczanie i tulejowanie otworów?

Wytyczanie i tulejowanie otworów przeprowadza się w celu eliminacji luzów, które powstają na skutek długoletniej eksploatacji. Wytyczanie jest bowiem powiększaniem otworów poprzez obróbkę skrawaniem i przywracaniem wielkości nominalnej z zastosowaniem procesów napawania, czyli topienia wewnętrznej części otworów i powlekaniu ich nową warstwą metalu.

Jak dbać o zagęszczarkę płytową? Serwis i konserwacja

Zagęszczarka to urządzenie służące do ubijania gruntu w celu wyrównania i utwardzenia powierzchni. Zagęszczarka przenosi drgania z maszyny na powierzchnię, co skutkuje wzmocnieniem i zagęszczaniem gruntu. Są to urządzenia wykorzystywane do prac związanych z przygotowaniem placu do robót budowlanych oraz budowy fundamentów i nawierzchni z kostki brukowej.

Które części do maszyn budowlanych podlegają najszybszemu zużyciu?

Dziś maszyny budowlane są obecne nie tylko podczas stawiania wielkich obiektów przemysłowych, robotach drogowych, ale także podczas stawiania domów jednorodzinnych. Choć zostały one stworzone z myślą o używaniu ich w trudnych warunkach, to jednak jak każde maszyny tak i te ulegają okresowym zużyciom części eksploatacyjnych. O jakie podzespoły i części warto szczególnie dbać?

Wybór części do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?

Maszyny budowlane to urządzenia, które często są bardzo silnie eksploatowane i pracują na pełnych obrotach. Oczywiście właśnie w takim celu je tworzono, jednak nie są całkowicie niezniszczalne i niezawodne. Gdy dojdzie do awarii może pojawić się konieczność wymiany części. Wówczas pojawia się pytanie, czy stawiać na podzespoły oryginalne, czy może jednak zamienniki.

Najczęstsze usterki maszyn budowlanych 

Specyfika pracy maszyn budowlanych sprawia, że trzeba je regularnie serwisować w celu utrzymania poszczególnych układów w dobrym stanie. Jest to oczywisty sposób na to, by ograniczyć przestoje w pracy. Na powstawanie awarii wpływa wiele czynników – trudne środowisko pracy, przekraczanie dopuszczalnego obciążenia przewidzianego przez producenta, brak terminowości wymiany olejów, płynów i filtrów czy używanie maszyn niezgodnie z przeznaczeniem. Które usterki pojawiają się najczęściej?