Na czym polega wytaczanie i tulejowanie otworów?


Wytyczanie i tulejowanie otworów przeprowadza się w celu eliminacji luzów, które powstają na skutek długoletniej eksploatacji. Wytyczanie jest bowiem powiększaniem otworów poprzez obróbkę skrawaniem i przywracaniem wielkości nominalnej z zastosowaniem procesów napawania, czyli topienia wewnętrznej części otworów i powlekaniu ich nową warstwą metalu.

Napawanie pozwala uzyskać otwór o ściśle określonym wymiarze i jest bardzo skuteczne nawet w przypadku dużych defektów. A zatem regeneracja otworu odbywa się w trzech etapach:

  • Tulejowanie otworu do większej średnicy
  • Napawanie gniazda
  • Wytyczanie do wymiaru nominalnego

Dzięki tulejowaniu możemy przywrócić właściwe parametry otworu, który został wyżłobiony na skutek standardowej eksploatacji. Oferujemy wytaczanie otworów w siedzibie klienta – dysponujemy mobilną wytaczarką, a zatem nie ma potrzeby demontażu całych podzespołów maszyny.

Tulejowanie otworów w praktyce

Nawet najmniejszy ubytek gniazda może powodować zaburzenia w pracy maszyny i prowadzić do powstawania dalszych uszkodzeń. Tulejowanie jest metodą naprawy ruchomych części maszyn, które są szczególnie podatne na zużycie. Proces tulejowania przeprowadza się, aby usunąć z powierzchni gniazda powstałe uszkodzenia i przygotować do napawania. Z wykorzystaniem metod spawalniczych możliwe jest uzupełnienie ubytków powstałych po tulejowaniu. Stosujemy różne metody napawania, w zależności od rodzaju materiału i stopnia uszkodzeń. Ostatnim etapem regeneracji jest wytyczanie nożem tokarskim wewnętrznej części otworu, aby uzyskać pożądany wymiar. Niezwykle ważne jest idealne wykończenie powierzchni otworu, ponieważ ma to znaczenie dla kultury pracy maszyn i urządzeń oraz ich sprawnego i niezawodnego działania.